> AÇEV'in Gönüllüleri

Hediye...

"Bir gün kursta, 14 Şubat sevgililer günü nedeniyle sevgi ve hediye üzerine konuşuyorduk. Ben de böyle bir günde sevgilerimi göstermek için birbirimize ufak da olsa armağanlar verilebileceğini söyledim, bunun bir çiçek ile de yapılabileceğini belirttim. Ertesi gün Kiraz Hanım sevinçle sınıfa girdi. Kocasına öğrendiklerini anlattığını, kendisine hiç bir zaman bir armağan almayan eşinin eve gelirken bir gül getirdiğini, kendisine verirken 'seni çok seviyorum ama gönlün olsun diye getirdim' dediğini anlattı ve bana teşekkür etti. Ben de böylece aile eğitimine katkıda bulunup olumlu davranış değişikliği yaratmanın mutluluğunu yaşadım."

 

Kursumun İlk Zamanları...

"Kursumum ilk zamanları öğrencilerime faydalı olup olmayacağım konusunda endişelerim vardı. İlk taramayı yaptığımda öğrencilerin harfleri hiç tanımadıklarını, isimlerini bile yazamadıklarını görüp korktum. İlerleyen günlerde korkumun yersiz olduğunu anladım. Öğrencilerim okumaya başlamışlardı. Üstelik bana ve sınıfa alışmaya başlamışlardı. Aramızda sıcak bir bağ kurulmuştu. Kursun ilerleyen günlerinde günlüklerine yazı yazmaya başladıklarında, duygularını benimle paylaşmalarını görmek, onlara bu güveni verebildiğimi hissetmek beni mutlu etti. Kurs sonunda, başarılı olup, kendileri okuyup yazabildikleri, imzalarını atabildikleri için çok mutlu ve gururluydular. Diploma töreninde onların gözlerinde okuma hevesini gördüğüm ve onlarda okuma hevesini yaratabildiğim için bende mutlu oldum. Öğrencilerim ve ben başarmıştık."

Gönüllüyüm... Dönemem...

"Kurs açmaya karar verdiğimde, en büyük korkum kursiyer bulamamaktı. Oysa ki gittiğim okulda öğrenciler hazırdı. Acaba devamlı gelecekler miydi? Kursa başladığım ilk gün, öğrencilerimin yüzündeki istek ve heyecanı görünce kafamdaki tüm kaygılar uçtu gitti. Dersler çok heyecanlı ve keyifli geçiyordu. Kısa zamanda birbirimizi çok sevdik. Bu işi becerebildiğimi görünce ben de kendimi daha çok sevdim. Artık kendimle gurur duyuyordum. Karşılıksız ve bedelsiz çalışıyor olmaktan dolayı çok mutluydum. Sağlığım elverdiği sürece bu işi yapacağım. Kendime söz veriyorum."

İlk Kursumun Heyecanı...

"Kursumum ilk zamanlarında çok tecrübesizdim. Beni neler bekliyor bilmiyordum. Kursiyerlerimin kimler olacağını merak ediyordum. 25 ayrı kişiyle bir araya geldim. Hepsinin ayrı bir hikayesi vardı. Amacım hepsine birden faydalı olmaktı. Onların gözündeki ışık, bu işi başaracağım inancını uyandırdı. Her geçen gün karşılıklı geliştik. Onlar okuma yazma öğrendi. Ben de çok değişik hayat tecrübeleri edindim. Ve mutlu oldum. Daha nice kurslar açmak ve daha çok kişiye ulaşmak istiyorum."

 

Gönüllü Kelimeler "Gönüllü Kelimeler" kitabı için tıklayınız.

 

 

Gönüllülerimiz

2012 Yılı İYOP Gönüllü Eğiticileri

2011 Yılı İYOP Gönüllü Eğiticileri

2010 Yılı İYOP Gönüllü Eğiticileri
 

 


"2860 Sayılı Yardım Toplama Kanunu'nun 7 inci maddesi gereğince, İstanbul Valilik Makamının 15/11/2006 tarih ve 30545 sayılı Olur'ları ile izin verilmiştir."    
Intro   |    Ana Sayfa   |    benimleoynarmisin   |    acevokuloncesi   |    gelecegeilkadim   |    acevdeokuyaz   |    AÇEV İntranet    |    AÇEV Mail