> Okuryazarlık için Kaynaklarımız

Bilgisayar Tabanlı Okuma Yazma Programı

AÇEV’de Oku Yaz!

 

www.acevdeokuyaz.org , yeni okuma-yazma öğrenen, eğitim hayatına geri dönmek isteyen gençler ve yetişkinler için hazırladığımız bir öğrenme portalıdır. 1996 yılından bu yana devam eden İYOP 1 ve 2000 yılında başlattığımız İYOP 2 programları içeriklerini kapsayan bu portal dört farklı bölümden oluşuyor. Okuma-Yazma becerilerini geliştirmeleri için kullanıcılara “Okuyorum”, “Anlıyorum” ve “Anlatıyorum” isimli bölümler, matematik becerilerini geliştirmek için de “Çözüyorum” isimli bölüm sunuluyor. “Okula Hazırlık” isimli bölüm Açık İlköğretime girmeyi hedefleyenlere yönelik olarak hazırlanmakta ve içeriklerinin 2012 başında portala girmesi hedefleniyor. Bu bölüm “Türkçe”, “Fen ve Teknoloji”, “Sosyal Bilgiler” ve “Matematik” alt başlıklarını kapsıyor. Kasım 2011 de test yayına başlayan www.acevdeokuyaz.org isimli öğrenme portalı tüm konuların alıştırmalarıyla birlikte kullanıcılara toplam 5000 ekranlık bir içerik sunuyor.

Öğrenme portalının yazılımı; İsviçre menşeili e-öğrenme konusunda bu alanın en prestijli ödüllerini almış (Commenius Medaille-2005, Europian E-Learning Award-2006 ve digita-2006) Avallain AG isimli firma tarafından sağlandı. Portalda sunulan çalışmalar, 34 farklı interaktif alıştırma tipi kullanılarak oluşturuldu. Site içeriği ve alıştırmaları, okuma-yazma becerisi çok az olan kullanıcıların bile kolayca kullanabileceği şekilde tasarlandı. Ayrıca tüm portalda “metin seslendirme” fonksiyonu olduğu gibi kullanıcılar da kendi yazdıkları metinleri aynı fonksiyonu kullanarak duyma imkanına sahipler. Öğrenme portalında temel alınan öğrenme modeli ve kullanılacak alıştırma tiplerinin başarısı; daha önce İrlanda, Almanya, Yeni Zelanda ve Kenya’da yetişkinlerin okuma-yazma becerilerini geliştirmeye yönelik hazırlanmış ve hayata geçirilmiş modellerle kanıtlandı. ACEVdeokuyaz, JP Morgan Chase Foundation, Empower Foundation ve Ashmore Foundation tarafından fonlanan 2 yıllık bir proje kapsamında destekleniyor.

 

Bizim Sınıf

Bizim Sınıf

Herkes kitap okuyamayabilir ama televizyon izler. Bu nedenle 15 yaş ve üstü okuma-yazma bilmeyen tüm yetişkinlere bir TV programı olan “Bizim Sınıf” ile ulaşarak, temel okuma-yazma bilgilerini kazandırmayı amaçladık. Kanal D'nin desteğiyle çekilen, Ayşin Zeren ve Kibariye'nin sunduğu programda yer alan ve "Zil Çaldı" bölümlerinden oluşan Bizim Sınıf haftanın 5 günü 2,5 ay boyunca devam etti ve toplamda 60 bölümle seyirciyle buluştu. Program dahilinde yer alan konuk sanatçılarla gerçekleşen bilinçlendirici sohbetlerin yanı sıra okuma-yazma bilmeyen kişilerin başından geçen sorunlar da esprili bir dille anlatılan skeçlerle renklendirildi. 

Kamera Arkası

Geniş bir kadronun oluşturduğu grupta akademik çalışmalar Prof. Dr. Aydın Durgunoğlu, Doç. Dr. Banu Öney ve Hilal Kuşcul tarafından yapıldı, senaryo Muharrem Buhara, Meriç Özen tarafından yazıldı. Dilek Dağcıoğlu yönetmenliğinde Kanal D prodüksiyon ekibi ile yaptığımız bu çalışmaya TRT Çocuk ve Gençlik Programları Eski Müdürü Canan Meray program danışmanlığı konusunda destek gösterdi. Skeç ve Bizim Sınıf bölümlerinin prodüksiyonunu Karma Yapım Evi gerçekleştirdi.

Programın etkisi

Daha önce okuma-yazma bilmeyen 237 kadın izleyici üstünde yaptığımız araştırmalarla programın izleyiciler arasındaki başarı ve izlenirlik oranını ölçtük. Bu araştırmalar, beceri ve programa dair düşüncelerin değerlendirildiği testler ve programın izlenilme sürekliliğini ölçmek için belirli aralıklarla gerçekleştirilen 3 telefon görüşmesiyle yapıldı. Prof. Dr. Aydın Durgunoğlu tarafından oluşturulan rapor; okuma yazma becerisi kazandırmayı hedefleyen kısmı “Zil Çaldı” ile skeç bölümlerinin izlendiğini ve programın okuryazarlık temel becerilerini önemli ölçüde geliştirdiğini ortaya koydu.

Düzenlenen raporlar İngilizce ve Türkçe değerlendirildi. Bu raporlara Araştırma ve Yayınlar bölümünde ulaşabilirsiniz.

Hayat Okuyunca Güzel

Tv Yoluyla Eğitim Projesi: “HAYAT OKUYUNCA GÜZEL”

Çalışmalarımıza başladığımız ilk günden beri pek çok şehirde çeşitli eğitimler verdik. Eğitimin sürekliliği ve olanaklarından herkesin eşit biçimde yararlanması gerektiğine inandık. Bu yüzden yüz yüze eğitim çalışmalarının yanı sıra zaman zaman uzaktan eğitim projeleri de geliştiriyoruz. Yetişkinlere yönelik uyguladığımız İşlevsel Yetişkin Okuryazarlığı Programı’nı temel alarak okuma, yazma, matematik eğitimi ile okuma-yazma bilincini geliştirmeye yönelik “Hayat Okuyunca Güzel” projesini ZTV işbirliğiyle tasarladık. Projeyi Accenture destekledi. Ekim 2011'de uydu üzerinden ZTV ‘de yayınlanmaya başlayan program, Film Sokağı stüdyolarında hazırlanan sınıf içinde 8-10 kişiden oluşan gerçek kursiyerlerle yaptığımız okuma-yazma grup çalışmalarını tüm Türkiye’ye ulaştırmayı hedefledik. Şartlar yüzünden okuma yazma eğitimi görmek isteyip göremeyen herkesi televizyon başında aktif katılımını sağlamak ve onlara daha etkili bir eğitim imkanı sunmak bu alandaki birinci amacımızdı.


Programın ilk 8 bölümüne aşağıdaki bağlantılardan ulaşabilirsiniz...."2860 Sayılı Yardım Toplama Kanunu'nun 7 inci maddesi gereğince, İstanbul Valilik Makamının 15/11/2006 tarih ve 30545 sayılı Olur'ları ile izin verilmiştir."    
Intro   |    Ana Sayfa   |    benimleoynarmisin   |    acevokuloncesi   |    gelecegeilkadim   |    acevdeokuyaz   |    AÇEV İntranet    |    AÇEV Mail