YARDIMSEVERLİK KOŞUSU NEDİR?

Koşu aracılığıyla Sivil Toplum Kuruluşları (STK) için bir kaynak geliştirme metodudur. Bu yöntem ile gönüllülerimiz ulusal veya uluslararası yarışlara katılmadan önce duyurularını aileleri, dost ve tanıdık çevreleriyle e-posta ve sosyal medya kanalları aracılığıyla paylaşırlar. Duyurularında AÇEV projesi için bağış çağrısında bulunurlar. Bağışlar doğrudan proje için açılan resmi banka hesabına yatırılır.

NEDEN AÇEV KOŞUCUSU OLMALISINIZ ?

Biz AÇEV olarak 29 yıldır, erken yaştaki her çocuğun güvende, sağlıklı, mutlu ve öğreniyor olması için çalışıyoruz. Ülkenin dört bir yanındaki ihtiyaç sahibi çocuklar, anne babalar ve genç kadınlar için bilimsel temelli eğitim programları geliştiriyor ve uyguluyoruz.

6 Mart’ta gerçekleşecek Runtalya’da ihtiyaç sahibi hanelerde yaşayan 3-7 yaş arasındaki çocukları nitelikli kitaplar ile buluşturarak dil gelişimlerini desteklemeyi, kendilerini ifade edebilen, olumlu iletişim becerilerine sahip, şiddete daha az başvuran, eleştirel ve yaratıcı bireyler olabilmelerine katkıda bulunmayı hedefleyen Okuyan Bir Gelecek kampanyamız için koşacağız.

AÇEV olarak ülkemizde kitabı olmayan çocuk kalmaması için “Okuyan Bir Gelecek” kampanyasını başlattık. Çünkü 5 yaş altı her 4 çocuktan 3’ünün evinde ya hiç kitabı yok ya da yeterli sayıda değil. Bu durum çocukların özellikle dil gelişimlerinde kitaplara erişimi olan yaşıtları ile aralarında ciddi farklar olmasına ve gelişimlerinin yeterince desteklenmemesine sebep oluyor. Bu da çocukların ilerleyen yıllardaki okul başarılarını doğrudan etkiliyor.

Kampanya tanıtım videomuzu ilgili linkten izleyebilirsiniz, https://www.youtube.com/watch?v=sa5qU2Yzgi8&t=42s

Daha çok çocuğu kitaplarla buluşturabilmek için sizi Runtalya’da 6 Mart’ta AÇEV koşucusu olmaya davet ediyoruz.

HAYDİ ŞİMDİ OKUYAN BİR GELECEK İÇİN HAREKETE GEÇİN !

NASIL AÇEV KOŞUCUSU OLABİLİRSİNİZ?

 1. Arkadaşlarınızı İyilik Peşinde Koşmaya Teşvik Edebilirsiniz

Etrafınızdaki insanlarla veya çalışma arkadaşlarınızla iletişime geçerek 2022 Runtalya’da yardımseverlik koşusu yapmak isteyenlerden bir takım oluşturabilirsiniz.

 1. Koşucu Formumuzu Doldurun

Süreç boyunca sizinle iletişim halinde olmamız için AÇEV Koşucu Kayıt Formu’nu doldurun.

 1. Maratona Kayıt Olun

6 Mart 2022 tarihinde koşulacak Runtalya’ya kayıt olun. Kayıt için son tarih: 01.03.2022

Not: Kayıt esnasında ödediğiniz katılım ücreti yalnızca organizasyon giderlerine harcanmaktadır.

 1. Profilinizi Oluşturun

Maratona koşucu olarak kayıt olduysanız şimdi sırada AÇEV yararına koşabilmeniz için AÇEV koşucusu olmak var!  Yardımseverlik yarışlarına katılıp kampanya yürütebilmek için Adım Adım’ın “İyilik Peşinde Koş” platformuna üye olmanız gerekmektedir. Platformda koşacağınız yardım projesini AÇEV olarak seçtiğinizden emin olmanız gerekiyor.

Not: İyilik Peşinde Koş sisteminde STK projelerinin görüneceği ve koşucuların kampanya oluşturabileceği tarih, 21 Şubat 2022’dir.

 1. Bağış Kampanyanızı Açın ve Çevrenize Duyurun

21 Şubat’tan itibaren AÇEV’in  projesi ipk.adimadim.org ‘da görünür olur; siz de kampanyanızı oluşturabilirsiniz. 21 Şubat’ta kampanya başlar ve siz de çevrenize maratonda AÇEV için koştuğunuzu duyurmaya başlayabilirsiniz. Koşucu profilinizi mail ve sosyal medya gibi platformlar aracılığı ile arkadaşlarınızla paylaşarak bağış toplamaya başlayabilirsiniz. Kampanyanızı başlatma zamanı geldiğinde kişiselleştirebileceğiniz örnek e-posta metniniz bu linkte hazır olacak tıkla! İstediğiniz zaman, Fonzip’e girerek sizin adınıza bağış yapan kişilerin isimlerini görebilir ve hedefinize ulaşmanıza ne kadar kaldığını takip edebilirsiniz. İyilik Peşinde Koş (İPK) sistemi sizin için bağış yapan herkese, otomatik olarak bağış sertifikası iletir. Bağış kampanyası 21 Mart’ta sona erecektir.

Bağış Kampanyası: Kampanya koşudan 2 hafta önce başlar ve koşudan 2 hafta sonrasına kadar devam ederBağışların yapılmaya başlanabileceği tarih 21 Şubat 2022’dir.

 1. Maratonda Koşun !

6 Mart’ta fiziksel yarışa katılabilirsiniz.

Tüm sorularınız için bizimle e-posta aracılığıyla iletişime geçebilirsiniz: yardımseverlik koşusu yaparken neler yapabileceğiniz konusunda size destek olacağız.

21 Şubat  Pazartesi – İlk Bağış Mektubunu Gönder!

 • Çevrene göndereceğin tanıtım maillerinin okunacağına emin olabilirsin. Tek yapman gereken, mail göndermek istediğin kişilerin e-mail ve isimlerini derlediğin bir liste oluşturmak. 150-200 kişilik bir liste oluşturmayı hedefleyerek desteğini katlayabilirsin. (İletişim kurduğun her 100 kişi içinden ortalama 10-15 kişi bağış yapar.)
 • Örnek bağış mektuplarımızdan faydalanarak ilk mektubunu oluştur, mailing listeni hazırla, ilk bağış mektubunu gönder!
 • Örnek bağış mektuplarını kampanya başlayacağı zaman bu sayfa üzerinden paylaşacağız.
 • İlk Mail: 21 Şubat itibarıyla ilk mailini atarak kampanya tanıtımına başlayabilirsin. Örnek bağış mektuplarını incelemek için tıkla!
 • Hatırlatma Maili: Maratondan sonraki hafta, tekrar bir hatırlatma maili göndermen bağışların ikiye katlanması için en doğru zamandır.
 • Son Mail: 6 Mart sonrası kampanya hala devam ediyor olacak. Bu hafta boyunca sana geri dönüş yapmayan tanıdıklarına son bir hatırlatma yaparak cevap vermeyi unutan kişilerin dikkatini çekebilirsin.
kitap1_yesil

a) Yüz Yüze Bilgilendir Sosyal ve iş yaşamında kampanyayı gündeme getirebileceğin fırsatları değerlendirerek heyecanını paylaşabilirsin.

b) Sosyal Medyada Paylaş Bir kampanyanın yüksek sayıda kişiye ulaşabilmesi için sosyal medya olmazsa olmaz. Kampanya görsellerini, videoları, etkinlikleri çevrenle paylaşarak konuya dair farkındalığı artırmamıza destek olabilirsin.

Önemli: Sosyal medya paylaşımlarını, kişisel e-maillerini gönderdikten 2-3 gün sonra yapmanı öneriyoruz!

Paylaşımlarda kullanmayı unutma!  #okuyanbirgelecek #açev |Facebook: Adım Adım & AÇEV | Instagram: acevkurumsal | Twitter: @ACEVKurumsal

bulut2
gunes
bulut1
kizcocuk

Sen de bize katıl “Okuyan Bir Gelecek” için birlikte adım atalım!

* Soru ve destek için bize yaz! adimadim@acev.org

erkek_cocuk
bayrak
parkur copy
bayrak