TÜİK verileri, 0-5 yaş grubunda çocukların bakımından %89,6 oranında annelerin sorumlu olduğunu gösteriyor. Veriler, Türkiye’deki kadınların %43’ünün ilkokul mezunu olduğuna, %8’inin okuryazar olmadığına ve okuryazar olmayan kadınların %74,9’unun dört ve daha fazla sayıda çocuk sahibi olduğuna işaret ediyor.

Bu doğrultuda AÇEV olarak, farklı sosyoekonomik hedef kitlelere yönelik temel ve daha ileri düzeydeki programlarımız ile annelere çocuklarının gelişimine destek olmaları için eğitimler veriyoruz.

2001 yılından bu yana uyguladığımız ”Annelerle Buluşmalar” anneleri ebeveynlik rollerinde desteklemek, çocuk gelişimi konusunda bilinçlendirmek, çocuklarıyla iletişimlerini güçlendirmek, onlara yönelik olumsuz disiplin yöntemlerini azaltmalarını sağlamak, haklar ve sağlıklı yaşam konusunda bilgilendirmek amacıyla düzenleniyor.

3-6 ve 7-11 yaş arasında çocuğu olan annelere yönelik 13 haftalık eğitimler, annelerin kendilerine güvenlerini ve çocuklarının eğitimindeki rolünü artırıyor. Ayrıca, annenin eğitici yönünü geliştirerek çocuğun gelişimine duyarlılığını artırmaya, böylece destekleyici bir ev ortamı hazırlamaya yardımcı oluyor.