fbpx

OKUYAN BİR GELECEK

ihtiyaç görülen bölgelerde çocuklara yönelik “Okuyan Bir Gelecek” Programı’nı yürütüyoruz.

shape

20 Şehir

shape

50+ Eğitim Programı

shape

500.000 Anne

Erken çocukluk dönemi, yani yaşamın ilk 6 yılı, çocuğun en hızlı geliştiği; bilişsel, sosyal, duygusal, fiziksel ve dil gelişiminin en hızlı olduğu, çocukların gelişimi için bir daha yakalanması çok güç fırsatların olduğu yıllardır. Aynı zamanda öğrenmenin en yoğun olduğu, temel alışkanlıkların, zihinsel yeteneklerin geliştiği ve biçimlendiği bir dönemdir.

Araştırmalar, yüksek sosyo-ekonomik seviyede yetişen çocukların 4 yaşına geldiklerinde 45 milyon kelime duyarken düşük sosyo-ekonomik seviyede yetişen çocukların sadece 13 milyon kelime duyduklarını ortaya koyuyor. Aradaki 32 milyon kelimelik bu farkı kapatabilmek açısından çocuklara küçük yaşlardan itibaren kitap okumak büyük önem taşıyor. (Hart & Risley, 2003).

Peki Ülkemizde Durum Nasıl?

  • Türkiye’de düşük refah seviyeli ailelerin %67’sinde çocuklara HİÇ kitap okunmuyor.
  • Her gün kitap okuma oranı, yüksek refah seviyeli ailelerde bile sadece %13.
  • Yoksul hanelerde yaşayan, 3 yaş çocukların yaklaşık %93’ünün 3 adetten fazla kitabı bulunmuyor.

(TEÇGE verisi)

Bu tabloyu iyileştirmek için ihtiyaç sahibi çocuklara ve ebeveynlere yönelik olarak 2016 yılında hayata geçirdiğimiz “Okuyan Bir Gelecek” Projesi’ni yürütüyoruz. Proje kapsamında uygulanan eğitim programlarıyla çocukların dil becerilerinin gelişmesini, okuma sevgisi ve alışkanlığı edinmelerini hedefliyor; aynı zamanda ebeveynlere okumanın önemi konusunda farkındalık kazandırmak için çeşitli faaliyetler uyguluyoruz.

Neler Yapıyoruz?

Okuyan Bir Gelecek ile şimdiye kadar kaç kişiye ulaştık?

Kaynaklar: Baydar, N., Küntay, A., Gökşen, F., Yağmurlu, B., & Cemalcılar, Z. (2008). Türkiye’de Erken Çocukluk Gelişim Ekolojileri (TEÇGE) Çalışması - 1. Tur Verileri. Hart, B. & Risley, T. R. (2003). The early catastrophe: The 30 million word gap by age 3. American Educator, 27(1), 4-9.

shape

13.760 çocuğa ve ebeveynine

yüz yüze eğitim programlarımızla ulaştık.

shape

13. 790 çocuğa

Okuyan Bir Gelecek Setlerini gönderdik ve ebeveynleriyle görüşmeler yaptık.