fbpx

YAZ ANAOKULLARI UYGULAMALARI

4-6 yaş grubu çocuklar için hızlandırılmış bir Okul Öncesi Eğitim Programı (OEP) uyguluyoruz.

shape

20 Şehir

shape

1249 Eğitim Programı

shape

19.345 Çocuk

AÇEV olarak, her çocuğun erken yaşlardan başlayarak potansiyelinin en üst seviyesine erişebilmesi için amacıyla, okul öncesi eğitime erişimi kısıtlı dezavantajlı çocukların ihtiyaçlarına uygun müdahale programları geliştiriyoruz.

Eğitimde fırsat eşitliği sağlamak, çocuklara daha iyi bir gelecek sunmak ve aileleri bilinçlendirmek amacıyla 4-6 yaş grubu çocuklar için hızlandırılmış bir Okul Öncesi Eğitim Programı (OEP) uyguluyoruz.

Program ile, daha önce okul öncesi eğitim alamamış çocukları desteklemeyi ve anneleri bilgilendirerek çocukların temel eğitim becerilerini kazanmalarını hedefliyoruz.

Çocukların içinde bulundukları elverişsiz koşulların dezavantajlarını en aza indirerek, okula hazır olma düzeylerini yükseltmek ve aynı zamanda anne eğitimleriyle alacakları okul öncesi eğitimin etkisini güçlendirmek programın amaçları arasında yer alıyor.

İhtiyaç görülen bölgelerde ve ihtiyacı olan hedef kitlelere yönelik olarak uygulanmak üzere geliştirilen program kapsamında; 10 hafta boyunca hafta içi her gün devam eden çocuk eğitimlerinin yanı sıra ,haftada bir gün 2,5 saatlik grup toplantıları halinde çocukların annelerine yönelik Anne Destek Programı eğitimleri veriliyor.

Suriyeli Çocuklara Yönelik Yaz Anaokulları

2003 yılından bu yana, erken çocukluk eğitimine erişimin düşük oranlarda kaldığı bölgelerde kurduğumuz Yaz Anaokulları kapsamında uyguladığımız Okul Öncesi Eğitim Programı’nı (OEP), 2016 yılında Suriyeli çocukların ihtiyaçlarına uyarlayarak İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile işbirliğinde pilot olarak uyguladık.

Suriyeli çocukların okula uyum konusunda yaşadıkları sorunlardan hareketle, okula hazır başlama düzeylerini artıracak kısa süreli bir müdahale programını hayata geçirdik.

GAP – UNICEF Program İşbirliği Kapsamında Suriyeli Çocuklara Yönelik Yaz Anaokulları Programı

GAP İdaresi ve UNICEF arasında imzalanan Suriyeli Çocukların ve Gençlerin Güçlendirilmesi Çalışma Planı İşbirliği Anlaşması kapsamında; Güneydoğu Anadolu’nun 7 ilinde (Adıyaman, Batman, Gaziantep, Kilis, Mardin, Siirt ve Urfa) GAP İdaresine bağlı Çok Amaçlı Toplum Merkezleri’nde (ÇATOM) AÇEV’in Yaz Anaokulları Programı’nı Suriyeli göçmen çocuklara yönelik olarak uyguladık.

AÇEV YAYINLARI

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.