fbpx

AÇEV Çocuk ve Aile Merkezleri

Konteyner kentlerde yaşamın başlamasından sonra, en büyük ihtiyacın, iyileşme sürecine katkıda bulunacak güvenli alanlarda bir araya gelmek olduğunu gördük. Yaptığımız ihtiyaç tespiti sonucu, Adıyaman, Gaziantep-Nurdağı ve Hatay-Defne’de bulunan konteyner kentlerde kapsamlı “Çocuk ve Aile Merkezleri” kurduk.

Merkezlerimizde programlarımızın uygulandığı dört sınıf, konteyner kentteki tüm çocukların faydalanabileceği kitap ve oyuncak kütüphanesi, yetişkin sınıfı ve teknoloji sınıfı gibi alanlarımız bulunuyor.

Tüm merkezlerimizde, çocukların öğrenme kapasitelerini desteklemek üzere farklı yaş gruplarına ayrı ayrı olacak şekilde program uygulamalarımızı gerçekleştiriyoruz. 3-4 ve 5-6 yaş çocuklara yönelik, yarı yapılandırılmış, odağında oyun ve sanat odaklı etkinliklerin bulunduğu günlük akışlar uyguluyoruz. Program ile çocukların sosyo-duygusal, bilişsel ve dil gelişimleri başta olmak üzere tüm gelişim alanlarının desteklenmesini ve ilkokula hazır başlamalarını hedefliyoruz.

Merkezlerimizde kurulan kitap ve oyuncak kütüphanelerinde, konteyner kentte yaşayan 3-14 yaş arasındaki çocuklara yönelik olarak kendi yaş gruplarına özel zaman dilimlerinde çeşitli etkinlikler, oyunlar ve kitap okuma zamanlarını kapsayan akışlar uyguluyoruz. Kütüphanelerde, hem çocukların akranlarıyla oyunlar oynaması hem de kitap okuma alışkanlığı kazanmasını hedefliyoruz.

Merkezlerden faydalanan çocukların anne babalarına yönelik olarak çeşitli destek programları uyguluyoruz. Programlarımızla, anne babaların iyi olma halini destekleyerek çocuğun gelişiminin, aile içi iletişimin ve aile dayanıklılığının güçlendirilmesini amaçlıyoruz.

Konteyner kentlerde yaşayan genç kadınların ve 14-18 yaş arası kız çocuklarının güçlenmesi ve yaşam becerilerini artırarak hayat içinde daha aktif rol alabilmesi için de programlar uyguluyoruz.

AÇEV'DEN SON HABERLER

Deprem bölgesi çalışmalarımıza destek olun.