fbpx

İstanbul’da Anne Destek Programı’nın Yeni Eğitimcilerini Arıyoruz!

AÇEV tarafından geliştirilen Anne Destek Programı ile çocuğun yakın çevresinde yer alan anneyi destekleyerek çocuğun sağlıklı, mutlu, güvende ve öğreniyor olmasını amaçlıyoruz. Anne Destek Programı 3-6 yaş arasında çocuğu olan annelere yönelik bir eğitim programıdır. Bu program, ortalama 15-20 annenin katılımıyla grup toplantısı şeklinde, 15-18 hafta süreyle ve her hafta 2,5 saat boyunca çocuğun sağlıklı gelişimi için temel olan konuları ele alarak uygulanıyor. Program, 10 günlük eğitici eğitimini tamamlamış gönüllü eğitimciler aracılığı ile uygulanıyor. AÇEV hakkında ayrıntılı bilgiye www.acev.org sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

İstanbul’da Anne Destek Programı’nı 3-6 yaş arasında çocuğu olan annelere uygulayarak çocukların gelişimlerine destek olacak, gönüllülük motivasyonuna sahip eğitimcilerimizi arıyoruz.

Anne Destek Programı Gönüllü Eğitimci Adaylarının;

  • İstanbul’da ikamet etmesi,
  • Üniversite mezunu olması,
  • Yetişkin eğitimi, ebeveyn eğitimi, çocuk gelişimi, toplumsal cinsiyet eşitliği, çocuk koruma alanlarında çalışmış olması veya gönüllülük yapmış olması,
  • Gönüllülük motivasyonuna sahip olması,
  • Hafta içi gündüz saatlerinde, haftada 1 gün grup açabilmesi ve grupla iletişimini hafta boyunca da sürdürebilmesi,
  • İstanbul’un farklı ve uzak ilçelerinde de Anne Destek Programı grubu açabilmesi için ulaşım engelinin olmamasını bekliyoruz.

Karşılıklı olarak şartların uyduğu eğitimci adaylarımızla 10 günlük yoğun ve keyifli bir eğitici eğitimi gerçekleştireceğiz. Eğitici eğitimi boyunca gelişim, öğrenme, cinsiyet eşitliği, çocuk koruma, sözlü-sözsüz iletişim, yetişkin eğitimi becerileri gibi konuları Anne Destek Programı ile ilişkileri üzerinden tartışacak ve uygulamalar yapacağız.

Eğitici Eğitimi Tarihi: 2-13 Eylül tarihileri arasında hafta içi her gün.
Eğitici Eğitimi Yeri: Eğitimci adaylarıyla paylaşılacaktır.
Başvuru Süreci: Başvurularınızı 24 Temmuz Çarşamba gününe kadar https://portal.acev.org/yon.aspx?id=GR00040 linki üzerinden yapabilir, sorularınızı konu başlığına “ADP” yazarak gonullu@acev.org adresine gönderebilirsiniz.

NOT: Başvuru süreci tamamlandıktan sonra sadece kriterleri karşılayan ve İstanbul’da ikamet eden adaylarla çevrim içi tanışma toplantısı gerçekleştirilecek, bu görüşmeden sonra eğitimci adayları belirlenecektir. Tanışma toplantısı daveti, formda belirttiğiniz mail adresine gönderilecektir. Mailinizi kontrol etmeyi ve gereksiz kutunuza da bakmayı unutmayınız.

Çocukların desteklenmesi sürecinde birlikte çalışacağımız için heyecanlıyız.

Ebeveyn Eğitimleri Birimi

Anne Çocuk Eğitim Vakfı

Başvurunuzu yapmadan önce AÇEV Anne Destek Programı eğitimcilerinin kendilerinden bu gönüllülük yolculuğunu dinleyebilirsiniz 😊

Anne Destek Programı eğitimine katılmış annelerden anekdotlar:

“Artık birbirimizi daha çok dinlemeye başladık. Mesela ben daha sabırlı, daha anlayışlı oldum. Kısacası çocuğumu daha çok görmeye başladım. AÇEV’deki oturumlardan sonra çocuğumla daha çok vakit geçirmeye başladım. Onu daha çok dinlemeye başladım. Çok güzel etkinlikler yapmaya, sohbet etmeye, oyunlar oynamaya, en önemlisi de onu anlamaya başladım. Çocuğumuzun daha mutlu olduğunu fark ettim, çünkü bendeki değişim çocuğumu çok mutlu etti.”

“Eğitime başladığımız ilk gün çok mutlu ve çok heyecanlıydım. Çok uzun zaman sonra kendim için bir şey yapmıştım. Diğer anneleri de dinleyip tanıyınca, hemen hemen benzer şeyleri yaşadığımızı öğrenince yalnız ve çaresiz olmadığımı anladım. Bu eğitim tavırlarımda, davranışlarımda ve hatta ses tonumdaki yanlış, eksik ve doğruları fark etmemi sağladı. Kendimi daha değerli hissediyorum. Ayrıca diğer annelerin yaşadıkları da ayrı bir tecrübe edinmemi sağladı.”

“Oyun konusunda çok yararı oldu. Eğitimcimizin verdiği haftalık oyunları oynatarak kızımla eğlenceli vakit geçirdik ve çok heveslendi bu oyunlara. Hayat içindeki koşuşturma içinde ona öncekinden biraz daha fazla zaman ayırdım, ayırmam gerektiğini anladım.”

“Ben, kızım hakkında kararları kendimce alıyordum, fikrini sormuyodum açıkçası. Ama oturumumuzdan sonra kızıma da fikrini soruyorum, “Bugün ne yapmak istersin?” ya da “Parka mı gidelim yoksa filanca arkadaşına ziyarete gitmek mi istersin?” diye. Etkinlik yapacağımız zaman “Bugün resim mi yapalım? Bebeklerle mi oynayalım?” diye soruyorum ve onun fikrini uygulayınca gerçekten çok mutlu oluyor. Böylelikle aslında hem benim istediğim hem de onun istediği oluyor.”

“Program sayesinde anne olmanın, kadın olmanın, özellikle çocukla iletişim halinde olmanın farkına vardım. Oğluma fırsat vermeye başladım. Yaşına uygun ihtiyaçlarını karşılamayı kendisinin başarmasını sağladım, sabırlı olmayı öğrendim.”

AÇEV YAYINLARI

Farklı sosyoekonomik hedef kitlelere ve yaş gruplarına yönelik anne-baba eğitimlerimizle, çocuklarının gelişimine destek olmaları için ebeveynleri güçlendiriyoruz.