fbpx

Every child deserves a fair start in life

AÇEV works to make sure every child is safe, healthy, happy, and learning. We develop and implement evidence-based educational programs for children, parents, and young women in need across the country

shape
23.628

EDUCATION PROGRAMS

shape
735.088

MOTHER-FATHER-CHILD AND ADULT

For every child to be safe, healthy, happy, and learning

Çocuk Gelişiminde Erken Müdahale
Prof. Dr. Sevda Bekman Anlatıyor

Videoyu İzle

THERE ARE MANY WAYS TO SUPPORT AÇEV!

For every child to start life with equal opportunities, for every mother to raise her children with self-confidence and hope, and for every father to take responsibility for the care and development of their children…

Support Our Dreams

Eğitim programlarımızı sürdürebilmemize destek olun.

AÇEV Mağaza’dan satın aldığınız ürünler bağışa dönüşüyor.

Mesajlarımızı yaygınlaştırmamız için destek olun.

Sertifika, özel gün kartı, kitap ayracı ve kartpostal bağışlayın.

Yardımseverlik maratonlarında iyilik peşinde birlikte koşalım.

OUR PROGRAMS

Mother-Child Education Program

Through the Mother Child Education Program, an evidence-based, home-based educational program for children 5 years of age, who have not received preschool education, and their mothers, we empower mothers in providing support to their children’s education at home.

mother support program

Data from the Turkish Statistical Institute shows that mothers are responsible for child care in 89.6% of the families in Turkey. The data also demonstrates that 43% of women have only a primary school degree, 8% are not literate, and 74.9% of women with no literacy have four or more children.

FATHER SUPPORT PROGRAM

AÇEV has implemented its Father Support Program (FSP) since 1996 to support fathers in assuming responsibility in child care, building democratic relationships with their children and actively contributing to their children’s development. With the FSP, we reached more than 60,000 fathers in 21 years.

POWER PROGRAM

We started a new program named POWER (Politics for Women: Empowerment through Participation), which will serve to both increase literacy levels and empower women through life skills training.

MORE STRONG ACEV WITH YOUR SUPPORT

The first 6 years of life are the years when there are extraordinary opportunities for children to grow up well. During this period, the seeds of healthy development, happy and successful adulthood are sown. With our Early Childhood Education programs, we aim to support children’s holistic development so that children start life with equal opportunities and thus contribute to a more equitable and equal society.

WHAT HAVE WE DONE SO FAR?

AÇEV’in temel kurulma amacı; toplumdaki gelişimleri risk altında çocukları erken müdahale programları ile desteklemek, çocukların yaşamlarında koruyucu, destekleyici faktörleri çoğaltmak, risk faktörlerini azaltmaktır.

16

countries in which we have disseminated our programs

81

provinces in Turkey in which we have implemented our programs

14.154

volunteers have supported AÇEV in the field

10 million

people we have reached through distance education

NEWS FROM AÇEV

Anne ve Baba Destek Uygulamalarında Bir Dönemi Daha Tamamladık

Anne ve Baba Destek Programlarımız ve Buluşmalarımız ile anneleri ve babaları ebeveynlik yolculuklarında destekliyor, çocukların sağlıklı, mutlu, güvende ve öğreniyor olmasını amaçlıyoruz. 2022 yılı Ocak ayından bu zamana kadar, anne ve baba destek programlarımız ve buluşmalarımızla 799 anneye ve 1866...

23 Nisan’ı Birlikte Kutlayalım!

AÇEV olarak 29 yıldır, tüm çocukların eşit fırsatlara sahip olduğu bir toplum için çalışıyoruz. Biz bu 23 Nisan için çok heyecanlıyız çünkü hem Mustafa Kemal Atatürk’ün tüm dünya çocuklarına hediye ettiği Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramımızı hem de Okuyan Bir Gelecek projemizin dijital platforma...

Toyi Ürünleri Şimdi AÇEV Mağaza’da!

iF Design Ödüllü, çevre dostu yaratıcı oyun kiti Toyi, şimdi AÇEV Mağaza’da! Toyi oyun kiti çocukları, çevrelerini yaratıcı bir bakış açısıyla incelemeye ve gündelik nesneleri yeni oyuncaklarının potansiyel parçaları olarak görmeye davet ediyor. Yeni bir oyuncak anlayışı yaratan bu oyun kiti ile çocuklar...

HEDİYELERİN AÇEV'DEN OLSUN!

AÇEV Mağaza’da her alışveriş, ihtiyaç sahibi çocuklar ve ebeveynleri için yürüttüğümüz bilimsel temelli programlar için bağışa dönüşüyor.

OUR PROJECTS

Click to Hide Advanced Floating Content
DÜZENLİ BAĞIŞÇIMIZ OLUN!

Aylık düzenli bağışınız, daha çok ihtiyaç sahibi çocuğun okul öncesi eğitim programlarımızdan faydalanmasına destek olsun. Bağış yapmak için tıklayınız.