fbpx

HSBC İşbirliğinde Güneydoğu Anadolu “Yaz Anaokulları ve Anne Destek Programı

2013 ve 2014 yıllarında HSBC Türkiye desteği ile yürütülen Yaz Anaokulları ve Anne Destek Programı, Türkiye’nin Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde okul öncesi ve anne eğitimlerine en çok ihtiyaç duyan kesimlere ulaşmayı ve bu bölgede kapasite geliştirmek suretiyle eğitimde bölgesel eşitsizlikleri azaltmayı hedefledi. Bu kapsamda, iki yılda toplam 810 çocuk ve 810 anneye eğitim verildi ve çocukların babalarıyla baba toplantıları yapıldı.
Program çerçevesinde, eğitim uygulamaları Haziran-Ağustos ayları arasında Diyarbakır ilinde 5 ve Mardin ilinde 2 okulda açılan toplam 27 ana sınıfında gerçekleştirildi. Proje kapsamında yetiştirilen 36 öğretmen, donanım desteği verilen bu ana sınıflarında 10 hafta boyunca 405 çocuğa Okul Öncesi Eğitimi verdi ve bu çocukların anneleri Anne Destek Programı eğitimlerine katıldı.
Yaz aylarında, “örnek ana sınıfı” olarak nitelendirilebilecek bir şekilde yaratılan bu anasınıfları, proje sonunda tasarım ve malzemeleriyle birlikte yöredeki okullara devredilerek, yeni eğitim döneminde bölgede daha fazla çocuğa okul öncesi eğitiminden yararlanma olanağı yaratıldı.
Kapsamlı ve farklı bir mesleki eğitim alan okul öncesi öğretmenleri ile Anne Destek Programı eğitimcileri, önemli bir eğitmen kapasitesi oluşturdu ve bölgenin okul öncesi alt yapısıyla bu yapının sürdürülebilirliğine destek verdi.

AÇEV'DEN SON HABERLER

Deprem bölgesi çalışmalarımıza destek olun.