fbpx

UN Women İşbirliğinde “Şiddetsiz Aileler İçin Baba Eğitimi” Projesi

AÇEV uzmanları tarafından geliştirilmiş olan Baba Destek Programı, 2010-2013 yılları arasında Birleşmiş Milletler – Kadının Güçlendirilmesi ve Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Örgütü – UN Women- tarafından desteklenen, “Şiddetsiz Aileler İçin Baba Eğitimi” Projesi kapsamında uygulandı. Uzun yıllardır bir ebeveynlik programı olarak babalara etkili bir şekilde ulaşan BADEP’in içeriği, toplumsal cinsiyete dayalı ev içi şiddet konuları doğrultusunda güçlendirilerek proje kapsamında yaygın bir şekilde uygulandı. Erkek eğitimleri ile şiddetin önlenmesini hedefleyen proje, Birleşmiş Milletler’in tanımladığı üç düzey olan şiddetin önlenmesi, yasal koruma, şiddete uğrayan kadınların desteklenmesi konularında katılımcıları bilgilendirdi.
Diğer yandan, katılımcı babaların eşleri 2 haftalık bir programla toplumsal cinsiyet ve ev içi şiddet konularında bilinçlendirildi. Üç yılın sonunda, 185 program eğitimcisi, 2600 erkek, 2000 kadın ve 585 okul yöneticisinin eğitim alması sağlandı.
Proje kapsamında, konuya dair toplumsal bilinci yükseltmek ve duyarlılık oluşturmak amacıyla 2013 yılında “Türkiye’de Baba Olmak: Cinsiyet Eşitliğinde Sorumluluklar, Haklar ve Çözümler” Paneli düzenlendi.

AÇEV'DEN SON HABERLER

Deprem bölgesi çalışmalarımıza destek olun.