fbpx

Bilgisayar Destekli Okuryazarlık Eğitimi www.acevdeokuyaz.org

1995 yılından beri Milli Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü ile işbirliği yaparak, Türkiye genelinde yetişkinler için okuryazarlık eğitim programları uygulayan AÇEV, daha geniş kitlelere ulaşmak amacıyla, yüz yüze eğitimlerin yanı sıra bilgisayar tabanlı bir okuryazarlık programı geliştirdi. Okuma yazma bilmeyenlerin ya da az bilenlerin, yararlanabileceği, “AÇEV’de Oku Yaz” (www.acevdeokuyaz.org) adlı sitemiz ücretsiz ve herkesin kullanımına açık. Türkiye’nin yetişkinler için hazırlanmış ilk okuryazarlık öğrenme portalı olan site, 2012 yılı Mayıs ayında, resmi olarak hizmete başladı. Yaklaşık 9500 abonesi bulununan sitemizin kullanıcılarının çoğunluğunu kadınlar, dörtte birini ise erkekler oluşturuyor. Kullanıcıların %56 sı 15-44 yaş aralığında, %44 ü ise 45 yaş ve üzerinde. %52 si ise hayatı boyunca hiç okula gitmemiş.
Portral sayesinde, katılımcılar istedikleri zaman istedikleri yerde okuduklarını anlama, kendilerini ifade etme, düşünme ve matematik becerilerini geliştirme şansına sahip olabiliyor. Ayrıca, kullanıcılar temel okur-yazarlığın yanı sıra internet kullanımı ve bilgisayar becerilerini de geliştirebiliyorlar. Portal içerisinde 8 farklı okuma yazma ve 4 farklı matematik seviyesi bulunuyor.
Siteyle ilgili verilere göre, portalı en az bir ay süreyle kullanmış ve en az 20 kez giriş yapmış olan kullanıcılardan %82 sinin site içindeki testlerde en az bir düzey atladıkları görüldü. En az bir düzey atlayanların %19 u başladıkları düzeyin üzerine 2 düzey, %19 u 3 düzey ve %11 i 4 veya daha fazla düzey ilerlemeyi başardılar. Bu sonuçlar; portalın düzenli olarak kullanıldığında, kullanıcılarına okuryazarlık ve matematik becerilerini kendi başlarına geliştirme imkanı sağlayabildiğini gösteriyor.

AÇEV'DEN SON HABERLER

Deprem bölgesi çalışmalarımıza destek olun.