fbpx

Türkiye Vodafone Vakfı İşbirliğinde “Geleceğe İlk Adım” Projesi

Türkiye Vodafone Vakfı (TVV), Anne Çocuk Eğitim Vakfı (AÇEV) ve Milli Eğitim Bakanlığı Temel Eğitim Genel Müdürlüğü işbirliği ile 2009’da başlatılan Geleceğe İlk Adım Projesi ile okul öncesi eğitime erişimin düşük olduğu bölgelerde çocukların hayata eşit fırsatlarla başlayabilmeleri için kaliteli bir okul öncesi eğitim olanağı sağlanması amaçlandı.
Projede okul öncesi eğitimi desteklemek ve kaliteli bir eğitimin tüm bileşenlerini içinde barındırmak amacıyla yola çıkıldı. Sınıf donanımından, öğretmen eğitimine, destekleyici eğitim materyali ve eğitim programından, aile katılımı sağlamaya kadar geniş bir yelpazede okul öncesi eğitime destek hizmetleri kapsandı. Kamu, sivil toplum ve özel sektör ortaklığına iyi bir örnek teşkil eden projede hem destek verilecek ihtiyacı olan en doğru okullar seçildi hem de eğitim alan öğretmenler sayesinde sürdürülebilir ve kolay yaygınlaşabilen bir çalışma yürütüldü. Projenin yürütüldüğü süre zarfında, 81 ilde 93.835 kişiye ulaşıldı.

İlk 6 Yıl Mobil Uygulama

Proje kapsamında, 2014 yılında İlk6Yıl Mobil Uygulamasını hayata geçirdik. Mobil teknolojiler yardımıyla bilgiye erişimde fırsat eşitliği sağlanması amacıyla geliştirilen uygulama, tüm aileler için kullanışlı, pratik ve hızlı bir destek sağlarken, çocuk gelişimi konusunda güncel bilgilerin yer aldığı kapsamlı bir “çocuk büyütme rehberi” olarak kullanılıyor. “İlk 6 Yıl” mobil uygulaması 2017 itibarıyla 360.000 kişiye ulaştı ve takipçi sayısı gün geçtikçe artıyor.

Kamu, sivil toplum ve özel sektör ortaklığına iyi bir örnek teşkil eden proje hakkında detaylı bilgi almak için:

http://www.gelecegeilkadim.org/

AÇEV'DEN SON HABERLER

Deprem bölgesi çalışmalarımıza destek olun.