Babalar Günü’nde Dünyada Babaların Durumu Raporu
20.06.2015
 

MenCare Kampanyası Yürütme Kurulu’nda bulunan çeşitli kuruluşların desteğiyle koordine edilen çalışmalar sonucunda oluşan Dünyada Babaların Durumu Raporu, 16 Haziran 2015 tarihinde New York’da Birleşmiş Milletler’de düzenlenen bir toplantı ile tanıtıldı.

19 Haziran 2015 - ManCare erkeklerin, evde çocuğun bakımını eşit olarak paylaşan ebeveynler olması için düzenlenmiş küresel bir kampanya ve Birleşmiş Milletler’in çeşitli ajansları ile pek çok sivil toplum kuruluşu tarafından destekleniyor. Bu kampanya kapsamında açıklanan Dünyada Babaların Durumu Raporu ise uluslararası çeşitli araştırma sonuçlarını ve küresel örnekleri bir araya getiriyor.

Raporun sunumu, Clinton Vakfı Başkan Yardımcısı, Chelsea Clinton tarafından 16 Haziran Salı günü New York Birleşmiş Milletler’de yapıldı. Link için tıklayınız

Sunumda Clinton, raporun ebeveynler arasında önemli eşitsizlikleri işaret ettiğini söyledi. Bu konularda bir zihinsel dönüşüm ve politika değişikliği olması gerektiğini ve babaların çocuk bakımında daha fazla rol aldığı uygulamaların yaygınlaşmasının önemli olduğunu belirtti.

Rapora göre kadınlar çocuk bakımı konusunda erkeklerden 2 ila 10 kat daha fazla zaman harcıyorlar. Ev içi ücretsiz işlerde ve çocuk bakımı konusunda erkekler ve kadınların her zaman eşit paylaşım yaptıkları bir ülke yok gibi. Oysa, kadınlar bugün küresel işgücünün yüzde 40’ını ve dünya gıda üretiminin yüzde 50'sini sağlıyorlar. Rapor, dünyadaki erkeklerin %80’inin yaşamlarının bir döneminde baba olduklarını ve bütün erkeklerin bakım veren kişi olarak çocuklarla fiilen bir bağlantıları olduğunu belirtiyor. Ayrıca raporda, babaların %61 ila %77’sinin daha az çalışma şansları olsaydı, çocuklarıyla daha fazla zaman geçirmeyi tercih edecekleri açıklanıyor. Ancak, yalnızca 92 ülkede babalık izni bulunuyor ve bu ülkelerin yarısında bu izin üç haftadan az oluyor.

BM Nüfus Fonu (UNFPA) Genel Müdür Yardımcısı Kate Gilmore bunu “tarihi” bir rapor olarak nitelendiriyor ve rapora göre “çocuklarıyla yakın iletişimi olan babaların daha uzun yaşadıklarını, daha az duygusal ve ve fiziksel sağlık sorunlarıyla karşılaştıklarını, işlerinde daha üretken olduklarını, bağımlılık sorunlarının daha az olduğunu” belirtiyor.

UN Women Genel Müdürü Phumzile Mlambo-Ngcuka ise rapordan "çok ihtiyaç duyulan bir boşluğu dolduruyor" diye bahsediyor. Ayrıca, ev içinde özellikle ebeveynlikle ilgili cinsiyet eşitliğinin desteklenmesinin, toplum genelinde cinsiyet eşitliğinin temellerini atmada önemli bir adım olduğunu söylüyor. Dünyada babalığın önemine dikkat çekmek ve ilgili babalığın güçlenmesi yönünde uygulamaların geliştirilmesi açısından bu araştırma büyük önem arz ediyor.

AÇEV, 1996 yılında bu yana babalara yönelik yürüttüğü Baba Destek Programı Eğitimleri ile erkeklerin aile içinde daha katılımcı bir babalık rolü üstlenmeleri, daha demokratik bir yaklaşım benimsemeleri, çocuklarının gelişimine destek vermeleri için çalışıyor. Ve ManCare Kampanyası’nı destekliyor, bu konuda farkındalık sağlanması için Sen Benim Babamsın Kampanyası’nı yürütüyor. Yüzyüze baba eğitimleriyle bugüne kadar 90.000 baba- çocuk ikilisine ulaşmış bulunuyor.

"2860 Sayılı Yardım Toplama Kanunu'nun 7 inci maddesi gereğince, İstanbul Valilik Makamının 15/11/2006 tarih ve 30545 sayılı Olur'ları ile izin verilmiştir."    
Intro   |    Ana Sayfa   |    benimleoynarmisin   |    acevokuloncesi   |    gelecegeilkadim   |    acevdeokuyaz   |    AÇEV İntranet    |    AÇEV Mail